Bürokrat, aylık yönetim ve aktüalite dergisidir.
Logo
Burokrat Dergisi

ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ: ASTANA

Son zamanlarda yaptığı atılımlarla uluslararası arenada adından sık sık söz ettiren Kazakistan, bütün dünyada dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliği, barış gücü misyonlarına aktif katılım, Şangay İşbirliği Örgütü üyeliği gibi uluslararası ve bölgesel birçok kurum ve kuruluşa üye olarak etkili faaliyetler gerçekleştirmekte ve saygınlığını hızla arttırmaktadır.

Uluslararası alandaki huzur ve barışa katkıları yanında ekonomik gelişme ve kalkınma yolunda da büyük atılımlar yapan bu dost ve kardeş ülke, Ankara’da yapılan bir toplantıda bir kez daha gündeme taşındı. Ankara Sanayi Odası (ASO) desteği ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin katkıları ile Enderun Toplum ve Strateji Derneği tarafından ASO Konferans salonunda “Uluslararası Finans Merkezi ASTANA”  konulu bir panel gerçekleştirildi. Toplantıda, konusunda uzman birbirinden kıymetli konuşmacılar Ankaralı sanayici ve girişimcilere Kazakistan ekonomisi ve yatırım imkânları üzerine çok değerli bilgiler sundular.

            Kazakistan’ın ekonomik görünümü üzerine kısa bir video gösterimi ile başlayan panelde ilk konuşmayı, Enderun Toplum ve Strateji Derneği başkan vekili Cesurhan TAŞ yaptı. Konuşmasına iktisadi gelişimin önemini belirterek başlayan TAŞ, “Gelişim, insani bakımdan olduğu kadar iktisadi bakımdan da yeterli düzeyde sağlanamazsa eksik kalır. Bireyler, insani ilke, değer ve erdemler kadar iktisadi ilke, değer ve erdemler ile donatılmazlarsa tam, olgun ve bütüncül bir gelişim sağlanamaz. İnsan, aynı zamanda iktisadi bir varlıktır ve doğduğu andan itibaren karnını doyurma çabası içine girer. Bu çabalar toplamı da iktisadi eylemlerin ve iktisat biliminin temelini oluşturur. Bireyler için olduğu gibi uluslar için de var olabilmenin ve varlığını idame ettirebilmenin en esaslı koşulu ise iktisadi gelişme ve kalkınmadır. İktisaden güçlü ve bağımsız olamayan uluslar, siyaseten de güçlü ve bağımsız olamazlar.” dedi.

Konuşmasının devamında Sayın TAŞ, 3 milyon kilometre kareye yaklaşan yüzölçümü ile dünyanın en büyük 9.ülkesi olan Kazakistan’a odaklanarak bu ülkenin küresel açıdan önemine vurgu yaptı. Kazakistan’ın ekonomik ve sosyal sorunlara öncelik vererek, ülke ekonomisine istikrar sağladığını, halkın refah seviyesini yükselttiğini, bunların ötesinde demokrasiyi geliştirip sağlamlaştırma konusunda başarılı adımlar attığını belirtti.

İkinci olarak Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULI söz aldı. Uzun bir sunum ile Kazakistan ekonomisi hakkında ayrıntılı bilgiler veren SAPARBEKULİ, Kazakistan’da yatırım yapan yabancı yatırımcıların kesinlikle kazanacağını dile getirdi. Kazakistan’da kazanç elde etme bakımından elverişli sektörleri ayrıntılı bir şekilde anlatan sayın büyükelçi, yatırımcıların muhtemel uyuşmazlık hallerinde Astana Uluslararası Finans Merkezi Mahkemesine başvurarak haklarını adil bir şekilde savunabileceklerini belirtti. Sermayelerinin ve kârlarının güvence altında olduğu, istedikleri zamanda transfer edebilecekleri bir serbest piyasa ekonomisi düzeninin ülkede egemen olduğu aynı konuşma içerisinde vurgulandı. Ülke yüzölçümünün genişliğinden bahisle organik tarım konusunda Kazakistan’ın dünyada bir marka olmaya aday olduğunu sayın büyükelçi özellikle vurguladı.

Bir Cevap Yazın

ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ: ASTANA

tüm yazılarım >>

tüm yazılarım >>

Tugay KEÇECİ

Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri’nin İnsani ve İktisadi Gelişim Açısından Değerlendirilmesi

tüm yazılarım >>

Ümit Yasin TAŞMAZ

Google’da Mobil Aramalar Masaüstünü Geçti

tüm yazılarım >>

Mükremin YILDIRIM

YENİ TÜRKİYEDE HAKLAR VE ÖDEVLER

tüm yazılarım >>

Zulali KOZAN

İnsan Hayatında Tasarrufun 100 Metodu

tüm yazılarım >>

Logo

Bu web sitesinde kullanılan ürünlerin tamamı Sistemiki Elektronik™ gözetiminde Bürokrat Dergisi ® 2015 sahiplerine aittir. İzinsiz kullanımlarda yasal süreç işletilecektir.
İlginize teşekkür ederiz.